W dniu dzisiejszym podczas pierwszego dnia Trendów Energetycznych 2020 wiceminister klimatu, środowiska oraz Pełnomocnik Rządu ds. OZE Ireneusz Zyska poinformował o planowanej przez rząd kontynuacji programu dofinansowania instalacji fotowoltaicznych Mój Prąd. Aktualnie trwają analizy które określą kształt programu w roku 2021. Wstępnie planowanie jest włączenie do programu również pomp ciepła, magazynów energii oraz ładowarek do samochodów elektrycznych.

Miejmy nadzieję że rzad szybko poda dalsze szczegóły przyszłorocznego wsparcia. W branży fotowoltaicznej, a zwłaszcza u osób dopiero planujących montaż własnej instalacji PV pojawiły się wątpliwości czy program będzie kontynuowany i czy podczas przyszłej inwestycji będą mogli liczyć na dofinansowanie, tak jak już prawie 200 000 prosumentów którzy skorzystali z programu Mój Prąd

„Można powiedzieć, że rządowy program priorytetowy “Mój Prąd” stał się swoistego rodzaju tarczą antykryzysową dla branży fotowoltaicznej w Polsce. Program dofinansowuje instalacje prosumenckie na poziomie 5 tys. zł do jednej instalacji. W tej chwili liczba wniosków złożonych do NFOŚiGW, który jest operatorem tego programu, już przekroczyła 173 tys. wniosków i spodziewamy się, że do końca roku, do 18 grudnia, kiedy został wyznaczony termin realizacji drugiego naboru w ramach programu “Mój Prąd”, ten poziom osiągnie 200 tys. wniosków. Co za tym idzie zostanie skonsumowany cały budżet, który został przeznaczony na program Mój Prąd, który jest na poziomie 1 mld zł” – tłumaczył Zyska.

.